وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
چهار نوع بيماري ام اس - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: دانستنی های ام‌اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3)
+--- موضوع: چهار نوع بيماري ام اس (/Thread-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D9%8A%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%8A-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: چهار نوع بيماري ام اس - hessam - 2013/03/24

(2013/03/24, 08:48 PM)الی کوچولو نوشته است: سلام دوستان
من دیروز داشتم یه کتابی درمورد ام اس از یک پزشک معروف می خوندم، ایشون نوشته بودند که اغلب بیماران که به فرم عودکننده-فروکش کننده ام اس مبتلا هستند بعد از گذشت 15 الی 20 سال بیماری اونها به نوع پیشرونده ثانویه تبدیل میشه
به نظرتون این حقیقت داره!؟
نه angry2
اون حرفا مال گذشته های دوره (حدود۴۰سال قبل)Smile (52)confused
اگه درسته من باید بعد از حدود ۱۰ سال از بیماریم تعداد پلاک های فعالم بیشتر از قبل باشه ولی این طور که نبوده icon_cryوحتی هیچ کدام از پلاک ها ماده هاجب نگرفته بود ( فعال نیستند)Smile (16)
به این حرفا توجه نکنیدwink2
ام اس دیگه اونجوری نیستagreement2

mser - movahedi - 2013/03/24

سلام 1 نوع عودکنند_فروکش کننده2نوع پیشرونده اولیه3نوع پیشرونده ثانویه 4ام اس خوش خیم؟نوع عود کننده_فروکش کننده شایع ترین بیماری ام اس می باشدکه از 80 درصد بیماری ام اس را دارد؟؟(درسته این بیماری شماره یک نوع عود کننده_فروکش کننده نصیب من شده موحدی)

RE: چهار نوع بيماري ام اس - یه غریبه - 2013/03/25

من تاحالا جرئت نکردم نوع ام اسم رو از دکتر بپرسم.... می ترسم بدترین نوع ام اس باشه و منم که استاد روحیه!!confused

RE: چهار نوع بيماري ام اس - sooorooosh - 2013/06/20

(2013/03/25, 01:58 AM)یه غریبه نوشته است: من تاحالا جرئت نکردم نوع ام اسم رو از دکتر بپرسم.... می ترسم بدترین نوع ام اس باشه و منم که استاد روحیه!!confused
خانم محترم. شما الان 2 سال از بیماریتون میگذره. من ام ار ای شما رو دیدم. شما ضایعات مغزتون رو چطور دیدین که همچین حسی بهتون غالب شده؟
نه شما اکثریت بچه ها رو که من دیدم نوع عود کننده فرو کش کننده هستن. من جلو چشمان خودم شخص نبوی به یه بیمار که rpms ((پیشرونده عود کننده )) داشت گفت ببرید هر کاری دوست داره بکنید. پس مطمئن باشید پزشکانتون تشخیص دادن که مصرف اینتر فرون برای شما مفید واقع میشه که اون رو تجویز کزدن و از کمیته پزشکی رد شده

RE: چهار نوع بيماري ام اس - FBF - 2013/06/20

کلا" پنج نوع ام اس داریم:

1-خوش خیم(Benign MS) :
بسیار نادره در حدود 10% از بیماران ام اس مربوط به این گروه میشن,بیماران این گروه یک یا دو حمله رو تجربه می کنن که با بهبودی "کامل" همراهه,پیشروی این بیماری بسیار کنده و شاید اصلا پیشروی نداشته باشه,با گذشت زمان بدتر نمیشه و بیمار با هیچ ناتوانایی رو به رو نمیشه.بیماران این گروه معمولا گزگز,درگیری عصب بینایی و دوبینیو... تجربه می کنن.اگرچه تعداد افراد این گروه کمه ولی ممکنه تعدادیشون مراحل بعدی ام اس که تهاجمی تر هست رو تجربه کنن.

2-عود کننده-فروکش کنند(Relapsing-Remitting MS) :
شایع ترین گروه,55% بیماران ام اس تو این گروه قرار دارند.علائم ونشانه های بیشتری با شدت بالاتری داره,حملات ممکنه از چند روز تا چند ماه باقی بمونه و به دنبالش بهبودی نسبی و یا کامل حاصل میشه.به دلیل اینکه "همیشه" بهبودی کامل و 100% رخ نمیده,می بینیم که بیماران این گروه دچار ناتوانایی هایی میشن.

3-پیشرونده اولیه(Primary-Progressive MS) :
در این گروه بیماران بدتر شدن علائم رو تجربه می کنن.مشکلات حرکتی که به سرعت بدتر میشن.این نوع ام اس التهاب کمتری نسبت به نوع RRMS داره.
حدود 10% بیماران این مرحله رو تجربه می کنن.

4-پیشرونده ثانویه(Secondary Progressive MS) :
معمولا بیمارانی که چند سال از نوع عودکننده-فروکش کننده بودن این مرحله رو تجربه می کنن.بدتر شدن علائم بطور پیوسته و بدون بهبود یافتن.
حدود 20% از تمام بیماران ظرف مدت 10 سال وارد این مرحله میشن.

5-پیشرونده-عود کننده(Progressive-Relapsing MS) :
تهاجمی ترین نوع ام اس,بدتر شدن حمله ها و دائمی بودن علائم,با و یا بدون ترمیم یافتن.افزایش ناتوانایی به علت حمله های طولانی و درنتیجه آسیب های شدیدتر.
هشداردهنده ترین نوع ام اس.به استروئید درمانی که عوارض جانبی شدیدی داره نیاز داره.
خوشبختانه فقط 5% از کل بیماران ام اس این مرحله رو تجربه میکنن.

منبع: http://www.youcanbeatms.com/723/stages-of-ms/

RE: چهار نوع بيماري ام اس - yas - 2013/06/21

من جز گروه یک هستم و یک حمله رو تجربه کردم و الانم بقول تعریفیکه نوشتید هیچ علایمی ندارم وزندگی روزمره رو دارم طی میکنم

ولی چرا این گروه باید بازم تا اخر عمرشون دارو استفاده کنن منظورم اینترفرونهاست وقتی مینویسه در دراز مدت هیچ اتفاقی نمیفته یا اینکه خیلی نادره که بخواد وارد مراحل بعدی بشه پس چرااااااااااااااااااااااااا
ما که نفهمیدیم
برا همین بی اهمیت دوهفته ای یه بار تزریق میکنم یا ماهی یه بار evilgrin0039.gif

RE: چهار نوع بيماري ام اس - FBF - 2013/06/21

(2013/06/21, 10:19 AM)yas نوشته است: من جز گروه یک هستم و یک حمله رو تجربه کردم و الانم بقول تعریفیکه نوشتید هیچ علایمی ندارم وزندگی روزمره رو دارم طی میکنم

ولی چرا این گروه باید بازم تا اخر عمرشون دارو استفاده کنن منظورم اینترفرونهاست وقتی مینویسه در دراز مدت هیچ اتفاقی نمیفته یا اینکه خیلی نادره که بخواد وارد مراحل بعدی بشه پس چرااااااااااااااااااااااااا
ما که نفهمیدیم
برا همین بی اهمیت دوهفته ای یه بار تزریق میکنم یا ماهی یه بار evilgrin0039.gif
همونطور که بالا نوشتم تعدادی از افراد گروه اول وارد مراحل تهاجمی تر ام اس میشن.شخصی رو می شناسم که بعد از حدود 20 سال Benign بودن بیماریش پیشرفت کرده و RRMS شده.
دوست عزیز خیلی از بیماران ام اس آرزو داشتن و دارن که Benign باشن و حالا که شما این شانس رو داشتین کاری نکنین که با سهل انگاری خدایی نکرده این موقعیت به خطر بیوفته.به پزشکتون اعتماد کنین و مصرف دارویی که ایشون تجویز کرده رو ادامه بدین.

RE: چهار نوع بيماري ام اس - ehsan 10054 - 2013/06/22

خانوم دکتر بم
گفت تو ppms داری مگه 40 سالمه؟

RE: چهار نوع بيماري ام اس - sooorooosh - 2013/06/22

من نمیدونم به خدا این ام اس بیناین(( خوش خیم)) دیگه چه صیغه ایه-
اصلاً همین 4 نوع تقسیم بندی هم همین جوریه. دلیل بر چیزی نیست
سال 1998 انجمن ام اس آمریکا رفتار بیماری ام اس رو در بیماران تو 4 گروهرفتاری قرار داد
1-RRMS
2-PPMS
3-SPMS
4-RPMS

گفتن الگوی رفتاری تو این 4 حالته- هیچ تظمینی نیست که رفتار بیماری بخواهد همیشه تو گروهی خاص باقی بمونه احتمال رفتن به گروهای بالیی هست- ولی باز تاکید به این کرده که ام اس بیماری ای هست که ذات شخصی داره-یعنی تو هر نفر رفتار خاص خودش رو داره-
الان تو این تقسیم بندی ها شما ام اس خوش خیم میبینید؟ که حرف تو دهن مردم میزارین؟angry2

RE: چهار نوع بيماري ام اس - FBF - 2013/06/22

سروش خان صحبت های بنده تراوشات ذهنم و یا حدس و گمان نبود و با منبع ذکر کردم.
Benign MS فرم خفیف RRMS هست.بعضی پزشک ها RRMS ای که حمله هایی در حد یک یا دو داشته باشه و بهبودی "کامل" پیدا کنه رو Benign MS در نظر می گیرند,اگر RRMS هستید که در مدت 10-15 سال ناتوانایی متوجه شما نشده و یا ناتوانایی بسیار جزئی باشه احتمالا جزء Benign MS در نظر گرفته میشین.

منبع:
National Ms Society : http://www.nationalmssociety.org/chapters/mnm/msconnectionnews/research/understanding-benign-ms/index.aspx
Ms Society : http://www.mssociety.org.uk/what-is-ms/types-of-ms/benign-ms