درمان ام اس

<style>body{font-family: tahoma; font-size: 13px; direction: rtl;} hr{ display: none;}</style>نتایج تحقیقات دکتر صداقتی در ایران توسط IBB (مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران) تایید، و در اداره پتنت لندن ثبت شده است. همچنین در PCT (سازمان جهانی مالکیت معنوی) در کشور سوییس نیز که ۱۶۸ کشور دنیا از جمله ایران در آن عضویت دارند نیز، به ثبت رسیده است.

این دکترای بیوتکنولوژی توضیح می‌دهد: پس از سال‌ها مطالعه و جمع‌بندی پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در دنیا روی ‌ام‌اس توانستیم به 8 آنتی ژن (موادی که قادرند سیستم ایمنی بدن را تحریک و وادار به پاسخگویی کنند) برسیم که در ایجاد این بیماری مؤثرند. با انجام آزمایش روی هزار نمونه متوجه شدیم که آنتی بادی (نوعی پروتئین در سیستم ایمنی بدن، که برای مقابله و نابودی آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و آنقدر در خون باقی می‌ماند تا آنتی ژن را بی‌زیان سازد.) این 8 آنتی ژن در خون بیماران مبتلا به ‌ام‌ اس بیشتر از افراد عادی است و همین آزمایش ساده راهی مهم برای تشخیص زودهنگام‌ ام اس است.

یکی از این 8 آنتی ژن، آنتی ژنی است که در هورمون رشد یافتیم. تحقیقات نشان داده از 16 سالگی تا 20 سالگی یعنی در دوران بلوغ با بیشترین نمود بیماری‌ ام اس مواجه هستیم.

هورمون‌های رشد در این دوران بیشترین فعالیت را دارند و وجود این آنتی ژن در هورمون‌های رشد زمینه بروز بیماری را فراهم می‌کند، البته این موضوع به این معنی نیست که همه افراد در دوران بلوغ دچار ‌ام‌‌اس می‌شوند اما آن دسته از افرادی که دچار تغییر در اسید آمینه موجود در هورمون رشد می‌شوند شرایط ابتلا به‌ام اس را خواهند داشت.

وی می‌افزاید: دومین کاری که انجام شده و مهم‌تر از مرحله اول است انتقال این بیماری به حیوان است. در واقع ما توانستیم با تزریق آنتی بادی مربوط به آنتی ژن بیماری به بدن حیوان، حیوان را به بیماری‌ ام اس واقعی انسان مبتلا کنیم. در جهان نمونه‌های حیوانی مبتلا به‌ام اس واقعی انسانی نداریم همین باعث شده که تاکنون داروی درمان قطعی این بیماری کشف نشود.

صداقتی تأکید می‌کند: داروهای موجود سعی می‌کنند سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف کنند. درچنین شرایطی سطح تخریبی که به واسطه بیماری در بدن ایجاد می‌شود کاهش می‌یابد اما یکی از مشکلاتی که در این پروسه ایجاد می‌شود این است که با تضعیف سیستم ایمنی و کاهش التهاب بیمار از عملکرد دوم التهاب یعنی بازسازی هم محروم می‌شود. این درحالی است که می‌توانیم با استفاده از اطلاعاتی که به‌دست آورده‌ایم ابتلا به‌ام اس را در مراحل ابتدایی تشخیص داده و داروهای مناسب تری تهیه کنیم.

http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/244426